مقاله

اسپری‌های تنفسی

یکی از بهترین روش‌های پیشگیری کننده و درمان بیماری‌هایی مانند آسم، استفاده از اسپری تنفسی است. به طور کلی، بیماری آسم یکی از چالش‌های بهداشتی مهم و جدی در ایران و جهان است و افراد در تمامی سن‌ها ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

در صورتی که آسم با راهکارهای پیشگیری کننده و یا درمانی کنترل نشود، ممکن است بر روی کیفیت زندگی افراد مبتلا تاثیر چشمگیری بگذارد و حتی در مواردی نیز کشنده باشد. در بسیاری از کشور‌ها، مخصوصا ایران، شیوع این بیماری، به خصوص در کودکان، افزایش یافته و به همین دلیل، در این مطلب قصد دارید تا شما را با روش استفاده از این نوع اسپری آشنا کنیم.

روش استفاده از اسپری تنفسی

استفاده از اسپری تنفسی در نگاه اول ممکن است ساده به نظر برسد اما در خیلی از موارد، مشاهده شده که افراد طرز استفاده صحیح آن را نمی‌دانند و این امر باعث می‌شود که دارو به مقدار کافی به ریه‌ها نرسد و بیماری درمان نشود. در ادامه، روش صحیح استفاده از اسپری تنفسی را بیان می‌کنیم تا دیگر شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

 • قبل از استفاده، درپوش را برداشته و محتویات آن را به خوبی تکان دهید
 • هوای ریه خود را کاملا تخلیه کنید
 • سر خود را صاف نگه دارید و چانه خود را کمی بالا ببرید

اگر در این مرحله، سر شما پایین باشد، محتویات به جای ریه، وارد دهان و گلوی شما می‎شود. همچنین کج کردن چانه شما به بالا می‌تواند به باز کردن راه‌های هوای شما نیز کمک کند.

 • سپس دندان‌های خود را بر روی تکه دهانی بگذارید و لب‌های خود را در اطراف آن ببندید. این کار باعث جلوگیری از پاشیدن محتوایات بر روی دندان‌ها می‌شود و با بستن لب‌ها، مهر و موم خوبی ایجاد می‎شود تا دارو بیرون نرود
 • پس از آن، ته کپسول را به فشار بدهید و هم زمان با آن، به آرامی و عمیق نفس بکشید. هنگامی که اسپری استنشاقی فعال می‎شود، دارو از اسپری خارج و وارد قسسمت‌های عمیق ریه می‎شود
 • توجه داشته باشید که در این مرحله از استفاده از اسپری تنفسی باید بلافاصله پس از فعال شدن اسپری، عمل دم را انجام دهید. سپس تا زمانی که می‌توانید نفس خود را نگه دارید (حدودا 10 ثانیه را در نظر بگیرید)
 • در این 10 ثانیه ذرات دارو حداکثر زمان برای جذب را در اختیار دارد
 • در مرحله بعدی باید اسپری را از دهان دور کرده و به صورت نرمال نفس بکشید
 • بعد از استفاده از اسپری تنفسی درپوش آن را قرار دهید تا از آلوده شدن اسپری جلوگیری کنید

  نکات مهم برای استفاده از اسپری تنفسی

  اسپری‌های تنفسی در انواع مختلفی تولید می‎‌شوند  و بیشترین استفاده از آن‌ها، برای درمان و یا پیشگیری از بیماری‌های ریوی مانند آسم است. اینهالرها یکی از انواع این اسپری‌ها هستند که دوز مشخصی از دارو  را مستقیما به ریه می‌رسانند. به همین دلیل، دارو در کل بدن پخش نمی‎شود و عوارض جانبی کمتری نیز دارد. البته لازم به ذکر است که با استفاده از این روش، اثر درمانی دارو نیز  با سرعت بیشتری بروز پیدا می‌کند.

  قبل از استفاده از اسپری تنفسی بهتر است داخل دهان خود را آب به خوبی بشویید تا محوطه دهان از ذرات غذا یا مواد خارجی پاک شود. با این انجام این امر،  احتمال ورود این ذرات هنگام تنفس به حلق و حنجره از بین می‌رود. اسپری باید تا حد درجه اتاق گرم باشد و نیازی به قرار دادن آن داخل یخچال نیست.

  قبل از استفاده از اسپری تنفسی درپوش محافظ دهان را بردارید و افشانه را به مدت 5 ثانیه به خوبی تکان دهید و اگر برای مدت زمان زیادی از آن استفاده نشده، قبل از استفاده  حتما یک یا دو دوز از آن را خالی کنید. پس از برداشتن درپوش، حتما از شل نبودن اجزای آن اطمینان حاصل کنید سپس اسپری را در وضعیتی مناسب در دست بگیرید. منظور از وضعیت درست، گرفتن اسپری به صورت عمودی و قرار دادن انگشت نشانه در قسمت بالایی آن است، سپس از می‌توانید مراحل استفاده از اسپری تنفسی را اجرا کنید.

  دیگر نکات مهم استفاده از اسپری استنشاقی

  • به هیچ عنوان زبان خود را جلوی دهانه دمیار قرار ندهید
  • اگر نیاز به استفاده از دو پاف دارید، پس از پاف اول 15 تا 30 ثانیه صبر کنید و سپس اسپری را دوباره تکان و دیگر مراحل استفاده از اسپری تنفسی را انجام دهید
  • بعد از مصرف، حتما دهان خود را با استفاده از آب معمولی بشویید. با این کار می‌توانید از عفونت‌های قارچی دهان پیشگیری کنید
  • خانم‌های باردار و یا مادران شیرده، قبل از استفاده از این دارو، حتما باید با پزشک خود مشورت کنند
  • اسپری همیشه باید تمیز نگه داری شود، به همین دلیل می‌توانید بخش‌های غیر فلزی آن را با استفاده از آب ولرم بشویید
  • مخزن فلزی اسپری را به هیچ عنوان نباید سوراخ کرد و یا زیر نور مستقیم خورشید نگه داشت
  • اسپری باید از دسترس اطفال دور نگه داشته شود
  • استفاده از اسپری تنفسی به صورت منظم و صحیح، می‌‌تواند به خوبی از مشکلات پیشگیری کند
  • استفاده از اسپری قبل از غذا می‌تواند به آسان شدن تنفس در هنگام غذا خوردن کمک کند

   

  سخن پایانی

  در این مطلب از وب‌سایت، نکات مهم و روش استفاده از اسپری تنفسی را به شما عزیزان معرفی کردیم. آسم یکی از رایج‌ترین بیماری‌های ریوی است که می‌تواند مشکلات زیادی را برای زندگی روزمره افراد ایجاد کند و حتی در برخی موارد باعث فوت آن‌ها نیز شود. البته دقت داشته باشید که مصرف این نوع از اسپری‌ها، برای خود درمانی، می‌تواند عوارض جانبی شدیدی داشته باشد و برای استفاده از آن‌ها، حتما باید از قبل با دکتر خود مشورت کنید و طبق تجویز وی اقدام به مصرف اسپری‌های تنفسی کنید. اگر از تجهیزات دیگر مانند ماسک و یا محفظه اسپری استفاده می‌کنید، حتما از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید و آن‌ها را در زمان مشخص با آب معمولی بشویید تا آلودگی‌های موجود در آن به خوبی از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *